Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Blog Article



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Черупката на мекотелите произлиза от слизестата обвивка на тялото, която постепенно загрубява и се превръща в кутикула. Кутикулата е водонепропусклива, през нея не преминават и газове. Ето защо с нейната поява газообменът през повърхността на тялото става невъзможен.

Най-характерните особености са наличие на двустранна черупка и редуциране на главата и всички органи, свързани с нея, включително и радула.

Кюретаж. Кюретажът е процес, използван за отстраняване на тъкан.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Исхрана:  Претежно тревопасни животни, освен цефалоподите кои се сештојади

Изглед Направи сметка Најава Лични алатки Направи сметка

Двучерупчестите молби са втората най-разнообразна група мекотели , които се нареждат само след гастроподите по брой видове.

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

В допълнение, устата е заобиколена от силни възбудени челюсти с дъга (дълга еластична лента с множество карамфил) и прилича на папагал във формата на клюна, размерите му варират в зависимост от размера на мекотели.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на мекотели тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

Вижте още: Октоподите – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Report this page